لبخند انارکاران
بیرجند خبر

پشتیبانی آنلاین

تقویم شمسی

تبلیغات

آمار سایت

 • افراد آنلاین : 3
 • بازديد امروز : 114
 • بازديد ديروز : 155
 • آي پي امروز : 21
 • آي پي ديروز : 41
 • ورودی امروز گوگل : 0
 • ورودی گوگل دیروز : 0
 • بازديد هفته : 860
 • بازدید ماه : 3,157
 • بازدید سال : 60,547
 • كل بازديدها : 228,566
 • ای پی شما : 54.236.35.159
 • مرورگر شما :
 • سیستم عامل :
 • كل کاربران : 0
 • كل مطالب : 268
 • كل نظرات : 1
 • امروز : شنبه 03 آبان 1399

اطلاعات کاربری

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آخرین عناوین

لبخند انارکاران

باکمال- هر سال که زمان برداشت یاقوت سرخ فرا می رسید کشاورزان فردوس در حالی لبخند شادی از برداشت دسترنج یک ساله شان به لب داشتند که دغدغه قصه تکراری بازار نابسامان فروش این محصول خنده را بر لبشان می خشکاند، دغدغه هایی از جنس تاراج دسترنج یک ساله شان توسط دلالان، پایین بودن قیمت فروش، سرمازدگی محصول، پاس نشدن چک های خرید محصول و...
اما امسال با اقدام صندوق توسعه بخش کشاورزی برای خرید انار فردوس نه تنها همه این مشکلات برطرف و باعث جلب رضایت کشاورزان شد بلکه تقویت شرکت تعاونی های تولید شهرستان را به دنبال داشت.
مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی فردوس درگفت و گو با «خراسان جنوبی» ورود این صندوق به بازار خرید انار در سال جاری را تعیین کننده دانست و گفت: با خرید 700  تن انار توسط تعاونی های تولید باغشهر اسلامیه ،باغستان علیا و سرند که با هدایت و پشتیبانی و سرمایه گذاری صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی  فردوس انجام شد، علاوه برایجاد بازار رقابتی، برداشت به موقع محصول انار و افزایش بهای 500 تومانی برای هرکیلوگرم انار محقق شد. مهندس «روشن» با بیان این که سود حاصل از این بازار رقابتی به طور کامل عاید باغداران شده است، توضیح داد: قیمت اولیه اعلامی توسط واسطه ها و تاجرانی که هرسال اقدام به خرید انار می کنند برای خرید هر کیلوگرم از این محصول 800 تومان بود که با ورود صندوق حمایت از  توسعه بخش کشاورزی به بازار، قیمت خرید انار از باغدار به حداقل  هزار و 200 تومان افزایش یافت که تفاوت 400 تومانی در 25 هزار تن تولید انار شهرستان بیش از 10میلیارد تومان سود عاید باغداران کرد. وی تأثیر دیگر ورود صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به بازار انار را جلوگیری ازخسارت سرمازدگی و جمع آوری به موقع محصول اعلام و اضافه کرد: ترس از سرمازدگی دغدغه هرسال باغداران انار شهرستان است چون بیم آن دارند دسترنج یک ساله آن ها با سرمای زودرس در اواخر آبان به کلی از بین برود.
وی ادامه داد: بر همین اساس انارکاران سعی می کنند محصول خود را به موقع و قبل از سرد شدن هوا و یخبندان به فروش برسانند بنابراین وقتی که واسطه ها و دلالان قیمت انار را پایین تعیین می کنند باغداران به ناچار منتظر می مانند تا شاید بازار انار بهتر شود اما در سال جاری به دلیل اقدام صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در همان ابتدای فصل برداشت برای خرید محصول، قیمت انار 400 تومان بیش از قیمت اولیه افزایش یافت، به علاوه برخی انارکاران که توانسته بودند محصول با کیفیتی تولید کنند هرکیلو گرم انار را تا هزار و  800 تومان هم فروختند.
 تکمیل زنجیره خرید
مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی فردوس هدف از ورود این صندوق به خرید انار را تنظیم بازار و حمایت از باغداران برای دریافت وجه محصول در زمان فروش دانست و گفت: در سال جاری زنجیره بازار با مشارکت باغدار، تعاونی های تولید و فعالان صادراتی و حمایت مالی صندوق که 12میلیارد ریال را برای خرید انار به گردش انداخت، تکمیل شد.
به گفته مهندس «روشن»، در این زنجیره صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی توانست با سرمایه گذاری  12 میلیارد ریالی درقالب پرداخت تسهیلات به 3 شرکت تعاونی تولید درباغشهراسلامیه و روستاهای سرند و باغستان علیا بیش از 700 تن  انار خریداری کند و باغدار، تعاونی تولید و فعال صادراتی هر یک با وظایف مشخص در زنجیره خرید انار حضور پیدا کردند و این حضور نتایج مثبتی در پی داشت.
وی تنظیم بازار و جلوگیری از کاهش قیمت، جمع آوری به موقع محصول و پیشگیری از خسارت با توجه به فصل سرما، ایجاد فضای رقابتی در بازار،حمایت از فعالان صادراتی و خریداران ، برندسازی محصول انار، ترغیب باغداران به تولید محصول کیفی، پرداخت وجه محصول خریداری شده انار در زمان برداشت وتقویت نقش تعاونی های تولید برای حرکت در راستای اهداف خود را ازجمله تأثیرات مثبت ورود صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به بازار خرید انار دانست و گفت: انارهای خریداری شده پس از سورتینگ به کشورهای اتریش، ترکمنستان، امارات وکویت ارسال شد و در چرخه صادرات قرار گرفته است.
«حسن مرشد زاده» یکی از باغداران باغستان علیا نیز با ابراز رضایت از ورود صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به بازار انار گفت: اگر صندوق به بازار انار ورود پیدا نمی کرد معلوم نبود دلالان چه بر سر باغداران می آوردند و دسترنج آن ها را چگونه به ثمن بخس از دستشان خارج می کردند.
تسویه حساب کشاورزان
حاج «علی اکبر حراث» یکی دیگر از تولید کنندگان انار در باغشهر اسلامیه نیز اقدام صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی درتعیین کف قیمت انار به مبلغ هزار و 200 تومان را قابل تحسین دانست و افزود: این مبلغ حداقل قیمت بود و برخی باغداران که با رسیدگی بیشتر به باغ انارشان محصول مرغوبی تولید کردند، توانستند محصول تولیدی خود را با قیمت بسیار بالاتر به فروش برسانند.
به گفته وی، با توجه به هزینه های سرسام آور آبیاری، کوددهی و کولش باغ های انار می طلبد هر سال صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به بازار خرید انار ورود پیدا کند تا واسطه ها نتوانند محصول ما را به پایین ترین قیمت از دستمان خارج کنند.
این کشاورز فردوسی افزود: یکی دیگر از مزایای ورود صندوق به بازار خرید انار این بود که در حال حاضر صندوق با همه باغداران تسویه حساب و پول محصول خریداری شده آنان را پرداخت کرده و این درحالی است که در سال های گذشته بسیاری از خریداران انار هنوز با فروشندگان انار تسویه حساب نکرده اند و چک های خرید انار همچنان در جیب باغداران بوده و هنوز وصول نشده است.
تعهد ایجاد شده برای خریداران
مدیر جهاد کشاورزی فردوس نیز تسویه حساب با انارکاران توسط صندوق حمایت از بخش کشاورزی را از نقاط مثبت ورود این صندوق به بازار انار عنوان کرد و گفت: پرداخت کامل پول انارکاران یک پیام برای دیگر خریداران انار است که آن ها نیز باید در کوتاه ترین زمان بهای انار خریداری شده را پرداخت کنند در غیر این صورت اعتماد باغداران به کلی ازآنان سلب خواهد شد.
مهندس «مهمیز» ورود 3 شرکت تعاونی تولید به بازار خرید انار را از دیگر نقاط مثبت ورود صندوق حمایت ازتوسعه بخش کشاورزی دانست و افزود: این تعاونی ها با این که خرید محصولات  کشاورزی جزو وظایف آن هاست اما تاکنون ریسک ورود به بازار خرید انار و دیگر محصولات را متحمل نشدند و در سال جاری برای اولین بار به بازار خرید انار ورود پیدا کردند و تجربه لازم را برای سال های آینده به دست آوردند.
وی اشتغال ایجادشده ناشی از ورود صندوق حمایت به بازار خرید انار را قابل توجه دانست و گفت: 170 نفر به مدت 2 ماه در3 شرکت تعاونی تولید برای صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مشغول چیدن، خرید و حمل انار به انبارها بودند که درمجموع بیش از10 هزار نفر روز کار انجام شد.
افزایش توان مالی تعاونی ها
وی ادامه داد: علاوه بر این  3 شرکت تعاونی تولید برای خرید هر کیلوگرم انار 100 تومان کارمزد گرفته اند که کارمزد هر 3 شرکت در 700تن انار خریداری شده حدود 70 میلیون تومان بود بنابراین با این کارمزد توان مالی خود را افزایش دادند و در سال های آینده نیز خواهند توانست با انگیزه بیشتری به بازار خرید انار که برای باغداران هم به صرفه است، ورود پیدا کنند. وی خواستار جدیت باغداران در تولید انار با کیفیت و صادراتی شد و گفت:  باغداران به جای این که هر کیلو گرم محصول تولیدی خود را هزار و 200 یا هزار و 300 تومان بفروشند می توانند با رسیدگی بیشتر، آبیاری منظم، کوددهی مناسب و توجه به توصیه های کارشناسان و افراد با تجربه محصولی تولید کنند که مشتریان حاضر باشند برای هر کیلوگرم آن تا بیش از  2 هزار تومان هم پول بپردازند.